Поставяли ли сте усмивка на лицето си в момент, в който душата ви плаче?
От бизнес гледна точка усмивката е тази част от невербалната комуникация, която има най-голяма важност и предимство. Кога да се усмихнем? Колко широка да бъде усмивката? Как ще ни възприемат, ако се усмихваме твърде често или ако сме резервирани?
В предишни статии беше спомената невербалната комуникация в контекста на ръкуването и като част от процеса на хипноза. Невербалната част от комуникацията е между 55% и 68% според различните изследователи, т.е. не е важно какво казваме, а как го казваме, с какви жестове подкрепяме казаното, каква е тоналността на гласа и тембъра.
Езикът на тялото представлява цяла отделна наука. В тази статия ще разгледаме най-забележителните части на лицето – очите и усмивката.
Колкото по-отдалечена е дадена част на тялото от мозъка, толкова по-малко контролираме и мислим за тази част. Лицето е разположено най-близо до мозъка и съответно мислим много повече за това какво изразяваме посредством невербалните жестове и мимики на лицето.
Очите са огледалото на душата.
Колкото повече нещо ни харесва, толкова повече се отварят очите, разширяват се зениците и се повдигат веждите, за да може окото да приеме максимално количество от харесваната информация. А когато нещо не ни харесва, присвиваме очи, прихлупваме вежди и дори закриваме с ръка погледа си, за да намалим приемането на нежеланата информация.
Усмивката е знак за щастие, а смехът е най-доброто лекарство.
Всеки родител изпада във възторг, когато новороденото възпроизведе първата си неволна усмивка. По-късно усмивката става основна форма на комуникация между родител и дете. Широката, истинска и искрена усмивка е придружена от съответни съпътстващи жестове – повдигнати нагоре ъгълчета на устните, грейнали очи и фини бръчици около очите. Обратно – неискрената усмивка води краищата на устните настрани, в посока към ушите и е без емоции в и около очите. Усмивката може да показва зъбите или не, може да бъде свенлива или загадъчна, спонтанен или премислен жест. Усмивката с отворена челюст е присъща на публичните личности, които искат да завладеят публиката си.
В бизнеса разпознаването на искрената усмивка би могло да бъде полезен инструмент, за да се усети настроението и отношението на отсрещната страна.
В своята книга „Какво казва тялото“ Джо Наваро обръща специално внимание на жестовете на лицето и на усмивката. Той изтъква важността на това да се усмихваме искрено, да познаваме собствените си жестове и посланията, които изпращаме чрез тях. Също толкова важно е умението да разчитаме невербалните знаци на човека, с който общуваме, а това е възможно с наблюдение, искрен интерес и развито умение за слушане на скритото послание.
Нека през месец юни да се усмихваме с най-искрената и красива усмивка – усмивката на дете! Честит първи юни, деца!
8 причини да се усмихвате:
- Усмивката ви прави красиви
- Усмивката подобрява имунната система
- Усмивката ви прави да изглеждате успели
- Усмивката създава позитивно настроение на вас и на околните
- Усмивката тренира мускулите на лицето
- Усмивката намалява стреса
- Усмивката носи щастие
- Усмивката е безплатна