Нова година е идеалното време да насърчим креативността, личностното развитие и мотивацията си. Моите малки ритуали за затваряне на годината ми помагат да прегърна уроците от изминалите 366 дни и да подредя мислите си за новите приключения (не ги наричам предизвикателства).
Как го правя:
1. Активна почивка и сън
Празничните дни са моето време за презареждане. Осигурявам си качествен сън и активности, които ме зареждат с енергия – разходки сред природата, четене и слушане на вдъхновяващи книги, приятни моменти с приятели и роднини, но и мигове в тишина и вглъбяване. Почивката не е лукс, а необходимост, за да създадем пространство за нови идеи и решения.
2. Рефлексия
Този процес е централен за моите ритуали. Използвам следните въпроси от книгата ми „Личностно и кариерно развитие,“ за да анализирам изминалата година:
- Какви бяха най-големите ми успехи?
- Какви уроци научих от предизвикателствата?
- Къде вложих най-много усилия и какъв беше резултатът?
- Кои моменти ми донесоха най-много радост и удовлетворение?
3. Планиране
За поставяне на ясни и мотивиращи цели, както и за създаването на най-добрия план за изпълнение, използвам НЛП техники, които съм описала и в блога:
- Опирам се на SMART модела, за да се уверя, че целите ми са специфични, измерими, амбициозни, реалистични и обвързани с времеви диапазон;
- Визуализацията ми помага да сипредставя как целите и плановете ми се реализират по най-добрия начин – как се чувствам, какво виждам и каква е обстановката около мен. Това създава емоционална връзка с целта и повишава мотивацията;
- Закотвянето ми позволява да използвам положителните преживявания от изминалата година като „котва“ за нови цели и постижения. Например, всяко удовлетворяващо и изпълващо ме с положителни усещания преживяване, може да бъде възпроизведено и свързано с предстояща задача чрез дълбоко дишане и визуализация;
- Фокусът върху ресурсите и положителното ми мисленеми дават нужната енергия, за да се движа по положителната скала, вместо да хабя енергия и концентрация върху пречките. Задавам си въпросите: „С какви ресурси разполагам?“ и „Кой или какво може да ми помогне?“.
4. Действие
След като целите са ясни, раздробявам голямата картина на малки конкретни стъпки и си поставям конкретни срокове за изпълнение. Вярвам, че промяната се случва с малки и големи, но последователни действия, с постоянство в усилията, със самодисциплина, но и с правилен баланс, без да рискуваме личния си wellbeing.
Нека 2025 г. бъде година на смелостта да достигаме все по-добра версия на себе си, година за вдъхновение, постигане на значими цели, личностно развитие, удовлетворение, дълбочина и смисъл в личните и служебни отношения!
Ако искате да изследвате как да насърчите личностното си развитие, то е време да прочетете книгата „Личностно и кариерно развитие“.