IMG_3697

Подарявам ти (с)мисъл – изкуството на смислените подаръци

С наближаването на празничния сезон често сме въвлечени в надпреварата за намиране на „перфектния подарък“. Но дали перфектният подарък е този, който впечатлява, или този, който резонира дълбоко?

Внимателният подарък надхвърля материалната стойност – той отразява вярванията, мечтите и индивидуалността на човека. В тази публикация ще изследваме изкуството на смисленото подаряване, разбирането на ценностната система на получателя (нещо, за което говоря във всичките ми обучения) и силата на автентичното слушане и чуване на важното и значимото за човека (тема, също отразена и в книгите ми, и в обученията ми).

Преди да изберем подарък, е важно да се запитаме „Какво наистина цени този човек?“.

За различните хора, в зависимост от тяхната ценностна система, различни неща са важни, значими и стойностни. Някои дават приоритет на преживяванията пред предметите, докато други ценят символи на постижение или елементи, които подпомагат личностното израстване. Избирайки подарък, е добре да помислим за ценностите на получателя: търси ли той или тя знание, творчество или релаксация, какви са моментните хобита и интереси, къде в житейския си път се намира точи човек? Да се замислим какво му носи радост, мир, блясък в очите и вдъхновение. Подарък, съобразен с ценностите, показва, че ги виждаме такива, каквито са в действителност. А ценностите … те се чуват в думите на човека, можем да ги открием в обикновен формален или неформален разговор, споменати в изрази или споделени спонтанно.

Стига да умеем да слушаме и чуваме.  

Истинското слушане е изкуство, което изисква от нас да бъдем напълно присъстващи и внимателни към думите и тишината на другите. Колко често чуваме любим човек да споменава книга или автор, от които е заинтригуван, хоби, което би искал да опита, или кауза, която го интересува. Активното слушане ни дава прозрения, които могат да улеснят избора ни на ценен и смислен подарък. Вместо да изберем подарък, който отразява собствените ни предпочитания, ние можем да подаряваме смисъл, който говори на сърцето на другия човек.

Добавянето на личен щрих към подаръка, независимо дали е ръкописна бележка, персонализирано гравиране или опаковка, която отразява индивидуалността на получаващия, засилват усещането за внимание. Персонализираните подаръци казват: „Отделих време, за да направя това значимо за теб“. Други начини за персонализиране на подаръка биха могли да бъдат включването на инициали, опаковане в любими цветове или дори вмъкването на спомени, споделени между подаряващ и получаващ.

Някои от най-въздействащите подаръци не са физически предмети, а преживявания, които насърчават растежа, себепознанието или релаксацията. Идеи за подаръци като семинар, курс или преживяване показват, че вярваме в потенциала на човека и че искаме да допринесем за неговото лично пътешествие. Такива подаръци също са в съответствие с духа на учене през целия живот и личностно развитие.

Подаръкът (с)мисъл е тържество на връзката, която споделяме с някого. А смислените връзки и искрените отношения си остават най-важното нещо в този живот.

През този предстоящ празничен сезон, нека вашите подаръци отразяват не само това, което искате да подарите, но и това, което другият човек би искал да получи.

P.S. Снимката към публикацията е от моя  44-ти рожден ден на 15 септември с тематично парти “Back to School”, а количката беше единственият начин да извозя подаръците, които ми подариха. Благодарна съм за всичките ми 44 приятели, които ме познават толкова добре и ме уважиха с тонове цветя (които обожавам), с много ваучери за преживявания (които са моя страст), с безброй луди и шантави подаръци, защото познават моите лудости и приключенски дух.