beautiful-modern-hotel-room-suitcase-828197279

Етикет в хотела

Повечето пътувания за голяма част от хората са свързани с отсядане в хотел. Дали ще сме на хотел в града, в планината, на море, в България или в чужбина, има някои правила, които е добре да спазваме, за да не бъдем повод за безпокойство на останалите гости и да изкараме престоя си приятно.

От познанието, натрупано през годините на семейния ни хотелиерски бизнес и опита ми на пътуващ по 150 дни в годината човек, съм систематизирала няколко съвета, които ще ви превърнат в приятен и желан гост с цивилизовани обноски.

Check-in & Check-out са най-натоварените периоди за хотелския персонал. Бъдете любезни. Ако не познавам хотела, винаги проверявам стаята преди да се качи багажът ми, защото всички знаем колко е досадно да чакаме дълго на рецепция, да се пренесат всички куфари, децата да въздъхнат облекчено, но да се озовем в грешната стая. Повечето хора ще махнат с ръка с досада и разочарование, но ще останат компромисно в предложената стая. Напускането на хотела може също да бъде турбулентно – дълго чакане, сгрешени сметки, повреда в системите, както и много други забавящи ни неща. Когато знам, че се очаква натоварване, а аз ще бързам, моля сметката ми да се приготви от предната вечер или рано сутринта.

Съседите. Да, и в хотела имаме съседи и е добре да се съобразим с това. Съвсем скоро, отново се възмутих как хората викат, общуват, възпитават децата си, и какво ли още не в 7.30 ч. сутринта в хотелския коридор между вратата на стаята и асансьора. Нито да станеш по пижама да се разправяш, нито да си замълчиш, защото сънят ти (на почивка) е вече прекъснат. Правилото за задължителната тишина важи преди 10:00 ч. сутринта и след 21:00 ч. вечерта. Правилото за уважителната тишина би следвало да е през целия ви престой.

Блок масата. Немалко хотели предлагат закуската, а често и вечерята на блок маса. Храната би трябвало да е подготвена в количества, достатъчни за всички гости, така че битката е безсмислена. Основно правило за всички бюфети е – вземате чиния, слагате си храна без връхче, в количество, което ще изядете, без да се изхвърля, приключвате и оставяте чинията и приборите на масата. Следващият тур за храна е с нова чиния от блок масата. Добре е да използваме приборите, които са оставени пред всеки тип храна, а не с щипката за сирене да си вземаме от краставиците или с тази за риба да си сложим бифтек. За хора, които не ядат месо, смесването на видовете храна или приборите, е равно на престъпление.

Басейни и спа пространства. По тази тема съм писала в блог поста ми Спа етикет. За външния басейн също има правила – уважение към съоръженията и собствеността, уважение към останалите гости и тяхното пространство, съобразяване на тона  и формата. Спомням си, когато децата ми бяха малки, нашето настаняване на басейна приличаше на пренасяне в нов дом. За удобство на мен и бебето, дори си носех сгъваема кошара, която разпъвах и на пясъчни плажове, и край басейни – детето си спеше и играеше в нея, моите ръце бяха свободни, а всички други майки ми завиждаха. Бебешката кошарка заема място по-малко от шезлонг.

Общите пространства са социалната сцена. Фоайето, лоби барът, фитнес залата, ресторантите и други общи помещения са социалната сцена на хотела. На почивка всички ние се забелязваме повече, затова е добре да сме по-внимателни с поведението си и да следваме всички писани и неписани правила.

Комуникацията е ключова. Като експерт по комуникация, няма как да не спомена това ключово умение. Тук правилото е лесно – с учтивост и усмивка можем да постигнем чудеса – от upgrade на стаята, най-хубавата маса за вечеря или други комплименти от хотела.

Разбира се, има още много неща, които могат да се включат като важни. Оставям на вас, читателите, да допълните от вашия личен опит.