Ограничението на свободата посредством рестрикциите на протокола са може би задушаващи за човек като Меган Маркъл. Самият принц Хари влезе неведнъж в медийните хроники с бунтарските си изяви, така че и той е търсил съмишленик може би.
Доколко според кралския протокол е осъществимо решението на принц Хари и съпругата му Меган Маркъл да се оттеглят като висши членове на кралската фамилия и да работят, за да са финансово независими?
– Светът така се промени, че вече всичко е възможно. Кралските фамилии в Европа вече не са това, което са били преди век, дори само преди десетилетие. Светът се движи с невероятна скорост на промяна и тази промяна неизбежно засяга и кралските фамилии.
Нека припомним, че британският кралски двор вече премина през много по-значими турбуленции и „скандали“, отколкото тази ситуация поднася. Друг много важен елемент е, че нищо не е каквото изглежда. Още с бракосъчетанието на принц Хари и Меган Маркъл различни хипотези са били разиграни и разнообразие от сценарии са били планирани. Така че, да, тяхното решение е осъществимо. Въпросът е при какви условия и до каква степен.
Кои са основните спънки пред подобни намерения?
– Основна спънка е общественото мнение. Порядките и протоколните правила не играят роля в случая, защото, както казахме, те не са валидни в модерните времена. Живеем в свят, в който държавите се управляват от държавни глави, а не от крале и кралици, за кралските фамилии е наистина важно да се харесват на обществото и да поддържат интереса и икономиката. Всички си спомняме истерията около сватбите на принц Уилям и на принц Хари. Спомняме си също вълненията около ражданията на кралските бебета. Това е цяла индустрия, която може и да остава непонятна за нашите географски ширини и култура, но носи своите дивиденти на Обединеното кралство.
Така наречените „кризисни разговори“, които текат сега за пред обществеността, са проведени отдавна и решенията са взети. Остава да видим какво ще бъде сведено до знанието на обикновения наблюдател на тази кралска новост или нестандартна приумица.
Какво биха могли да работят Хари и Меган? Не е ли абсурдно, дори в съвременните модерни времена, кралска снаха да се занимава с озвучаване на филми, пък било то и за гиганта „Дисни“?
– Ще започна с въпроса ви с въпрос - не беше ли абсурдно тъмнокожа актриса да стане съпруга на престолонаследник - макар и не пряк? Фактът, че Меган беше приета и одобрена, означава само едно – любовта е движещата сила дори и при течаща синя кръв. И когато е позволено и прието навлизането в двора на човек, който не е бил възпитан в кралски нрави и порядки, обноски и почтителност към какво е било и какво се очаква да бъде, за да се запази аристократичният дух и кралска култура, то със сигурност е прието също, че всичко може да се очаква след брака. Една жена, която 36 години си е живяла прекрасно и свободно, била е финансово самостоятелна, известна сама за себе си, а не в нечия сянка, и е озвучавала филми на „Дисни“, не би намерила нищо нередно в това да продължи да го прави.
Със сигурност бъдещата „работа“ на принц Хари и Меган Маркъл ще бъде достойна и достатъчно представителна. Със сигурност ще се намерят организации, които ще почерпят дивиденти от имената им и ще си бъдат взаимно полезни. Отново напомням, че според мен всички тези параметри са отдавна решени.
Къде са корените на недоволството на Хари и Меган?
– Ограничението на свободата посредством рестрикциите на протокола, поддържането на очаквания имидж, новият стил на живот и нагласите на обществото са може би задушаващи за човек като съпругата на принца. Самият Хари влезе неведнъж в медийните хроники с бунтарските си изяви, така че и той е търсил съмишленик може би. А когато в този коктейл се забърка любов и възможност – защо не? Казвам възможност, защото, за да се стигне до такова решение, то Е възможно.
Напомня ли този своеобразен бунт на членове на кралското семейство случая с абдикацията на чичото на Елизабет Втора - крал Едуард Осми, заради любовта му към американката Уолис Симпсън? Или корените на подобна стъпка се коренят в бунта на майката на принц Хари – принцеса Даяна?
– Нищо не е каквото изглежда и ние, обикновените хора, никога няма да разберем какво точно се случва и защо. Ще знаем каквото ни се каже и по начин, по който ни се представи. Не можем да сравняваме историята на крал Едуард и Уолис Симпсън с Хари и Меган, нито злощастната история на Даяна. Знаете ли, аз искрено симпатизирах на Даяна, ала през годините се запознах с много повече детайлни описания на нейните преживявания и в даден момент промених доста мнението си за нейната личност. Ще минат години и всички ние ще си спомним този кралски „скандал“, но само защото ще научим нови факти и информация, която ще промени частично или драстично отношението ни към ситуацията.
Доколко подобен ход е рисков за институция с вековни традиции и авторитет като британската монархия?
– Времето ще покаже. Мисля, че кралският двор разполага с достатъчно добър екип по кризисен мениджмънт и ситуацията ще бъде използвана по начин, по който да се покаже модернизацията на монархията и уважението към любовта и свободния избор. Вековните традиции нямат вече тази стойност, която са имали преди. Съвременният човек дори не познава тези традиции, а какво остава да търси сметка на някой за тяхната загуба.
Ще продължаваме да наблюдаваме промени и нов прочит на старите правила.
Как ще приключи драмата „Мегзит“ според вас?
– Нека се замислим дали „Мегзит“ не е отклоняване на вниманието от „Брекзит“? Доста удобно, не мислите ли? Хари и Меган ще направят както са обявили. Кралица Елизабет ще изисква тяхното присъствие на определени събития от публичния събитиен календар. Задължително ще се изисква и продължение на тяхната принадлежност към семейството – снимки на семейни портрети, репортажи на близост между израстващите деца на Хари и Уилям. С тях или без тях, животът ще продължи. Обществеността ще се успокои и ще изостави до голяма степен сравненията между Кейт и Меган. Медиите ще изострят вниманието си към новия живот на Хари и Меган, докато се разбере къде ще се установят, какво ще работят, как ще се случи каквото ще се случи. И после всичко ще мине в графа „всяко чудо за три дни“.
Кои са основните грешки, които българските ВИП персони допускат в сферата на протокола и етикета?
– Грешките са породени от две основни неща – на първо място, незнание, на второ - его, което пречи да се осъзнае незнанието. Аз съм доцент, доктор, мениджър, обучител и лектор, но продължавам да питам и да се уча всеки ден. Така е и с етикета, и с правилата на общуване – те са като жив организъм, който диша и се променя, влияе се от тенденции и технологии.
Много бих се радвала, ако хората, които сами са решили или са ги избрали да бъдат публични личности, подхождат отговорно и професионално. Имиджът, визията, изказът, меките умения – всичко това са ключови фактори, които допринасят за представянето не само на личността, но и на институцията, на държавата.
Визитка
Доц. д-р Даниела Илиева е професионален трейнър-консултант по бизнес етикет и протокол, сертифицирана от EUROPROTOCOL.
Преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Сертифициран трейнър по Невро-лингвистично програмиране (НЛП) и коучинг. Експерт по презентационни умения и публична реч.
Тя е единственият трейнър и преподавател в България, който комбинира областите НЛП, модерен бизнес етикет, международен протокол. Сред нейните клиенти са Microsoft, Sitel, Pepsi, Unitcargo, Pipe System, Trace.
Изпълнителен директор на Фондация „Право и интернет” – международно призната неправителствена организация.
Източник: в.”Марица”