Daniela-Ilieva

Ролята на хората и ефективната комуникация в дигиталната ера ще бъде все по-важна за бизнеса

В ерата на дигиталната трансформация все повече системи са автоматизирани и рационализирани, а необходимостта от хора с по-добри и ефективни комуникационни умения непрекъснато се увеличава. Техническите и функционални умения се считат за изключително важни, имайки предвид все по-голямата глобализация на пазара и прехода към Индустрия 4.0. Според експерти обаче, уменията за общуване се оценяват като ключови за успеха на личността както в професионален, така и в личен план.

„В модерната бизнес комуникация времето е от решаващо значение. За да сме успешни е важно да познаваме нюансите на вербална и невербална компетентност, да знаем как да изграждаме личностен имидж, кои са дигитални аспекти на комуникационния процес, как чрез думи, жестове и поведение да постигнем желания от нас резултат по-бързо“, споделя своето мнение доц. д-р Даниела Илиева – професионален трейнър, консултант по Бизнес етикет и международен протокол, сертифициран трейнър по Невро-лингвистично програмиране (НЛП), част от преподавателите в иновативната бизнес магистърска програма „Бизнес софтуер и ERP решения“.

С появата на нови технологии като IoT, Big Data, Artificial Intelligence и други, компаниите търсят все повече кадри, които са проактивни, способни да анализират, да се адаптират към променяща се среда, да комуникират и презентират сложни концепции, използвайки достъпен за клиента език. Пример за такъв тип специалисти са бизнес консултантите, които от години са сред най-търсените кадри както в България, така и в световен мащаб. Бизнес софтуерът и платформите за цялостно управление на бизнеса са изключително специфична и сложна материя, а за да работят правилно и в полза на клиента е необходимо да има специалисти, съчетаващи в себе си богати икономически и IT познания, които да познават метологията и да прилагат ефективни решения, водещи до подобряването на функционирането на компаниите, правейки ги по-конкуретноспособни и стабилни на глобалния пазар.

От години в световен мащаб фокусът е върху програмистите, но всъщност встрани остана цял един сектор – този на бизнес анализаторите и хората с икономически познания, които внедряват и поддържат тези системи. Все повече компании внедряват различни класове бизнес софтуер и в резултат браншът усеща нарастващ недостиг на кадри, които да се ангажират с продажбата на такива решения, управлението на проектите, интеграцията с наличните системи при клиентите, както и бъдещото им развитие и поддръжка. В отговор на тази нужда на бизнеса специалистите от образователната организация ERP Academy и Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) създават магистърската програма „Бизнес софтуер и ERP решения“, която да започне подготовка на ново поколение кадри, готово да отговори на изискванията на новата и все по-динамична икономическа среда.